איך להעמיס נכון מכונית משפחתית לטיול?

החגים מתקרבים – האם כבר החלטתם לקחת את כל המשפחה לטיול?

גם בחופשה קצרה וגם בארוכה יש נטייה לקחת אתנו חצי בית, כדי לשמור על נוחות מירבית לכל אחד מבני המשפחה. לא משנה אם יוצאים לחופשה בבית מלון, באתר קמפינג, מתכוננים להתארח אצל קרובים, או יוצאים לחופשה בחו”ל; בין אם מדובר בנסיעה של ימים בודדים, לסוף שבוע או חג, או בטיול של שבוע בארץ או שבועיים חופשה בחו”ל… התיקים, המזוודות והחבילות הולכות ונערמות ואתם חוככים בדעתכם – איך נעמיס הכול על הרכב המשפחתי שלנו?

הנה כמה טיפים חשובים להעמסה נוחה, יעילה ובטוחה:

 • הגדלת המרחב עבור המטען

במקום להתפשר או לקחת סיכונים בטיחותיים מיותרים – כדאי לכם לשקול שכירת רכב משפחתי גדול מזה שברשותכם, כדי שיכיל בנוחיות את כל המטען המשפחתי, תוך שמירה על בטחון הנהג והנוסעים. אנחנו באביטל השכרת רכב בארץ ערוכים להציע לכם מגוון פתרונות הולמים לכל צורך ולכל תקציב.

 • תכננו היטב את האריזה

עם כל הרצון לקחת אתכם לחופשה חצי בית ולהצטייד גם בחופשה בכל מגוון הבגדים, הציוד או הפינוקים שרגילים אליהם בבית, זכרו שחלל הרכב העומד לרשותכם מוגבל. לכן כדאי שתפרידו בין ציוד חיוני לחופשה, לבין ציוד שאפשר להתפשר לגביו, לאלתר פתרונות או לוותר עליו לגמרי.

אם אתם נוסעים ברכב שנמצא כבר ברשותכם, עשו הערכה מספר ימים לפני הטיול מהו נפח האחסון העומד לרשותכם ומה מספר התיקים המקסימלי שתוכלו לקחת. עדיף לחשוב על כך מראש ולא לעמוד ברגע האחרון מול הרכב עם ערימת תיקים שאין לכם מקום עבורם. אם תא המטען בהחלט אינו מספיק, שקלו להוסיף לרכב גגון. גם במקרה זה יש גבול למספר התיקים הגדולים שתוכלו לקחת ולמשקל שתוכלו לשאת על גג הרכב. תצטרכו להצטייד גם באמצעי קשירה מתאימים (פירוט בהמשך).

אם אתם שוכרים רכב ומקבלים אותו רק ביום היציאה לטיול או יום קודם, לכו לבדוק כמה ימים מראש את הרכב כדי לבצע את ההערכה הדרושה של חלל האחסון. בהתאם להערכה, הגבילו את מספר התיקים שיכול לקחת כל אחד ואת גודלם.

כאשר אתם מתלבטים במה לארוז את הציוד, זכרו שעדיף לקחת שתי מזוודות או שני תיקים בגודל בינוני מאשר אחד גדול. כך תהיה לכם גמישות גדולה יותר, שתאפשר העמסה חכמה יותר בתא המטען. ארזו כל מזוודה/תיק ביעילות מירבית, תוך ניצול מקסימלי של נפחם הפנימי, אבל אל תעמיסו משקל כבד מדי בתוך כל מזוודה/תיק.

את שאר הציוד שאינו נכנס למספר המזוודות/התיקים הגדולים שהקצתם, עדיף שתארזו בתיקים קטנים ולא קשיחים. כך תוכלו להשיג יותר גמישות בניצול חלל תא המטען של הרכב. מצאו מקום בתוך תיק/שקית לכל פריט שאתם לוקחים. אל תיקחו פריטים משום סוג בתפזורת, כדי שלא תאבדו שליטה על הציוד. נסו לארוז תוך ניצול כל הנפח. למשל, אם אתם יוצאים לקמפינג וצריכים לקחת כלי מטבח – ארזו פריטים קטנים, כגון תבלינים, גפרורים, פותחן או מגבות מטבח בתוך החלל של הקערות או הסירים.

 • תכננו היטב את ההעמסה

בתכנון העמסת הציוד על כלי הרכב, תצטרכו לקחת בחשבון שיקולים משני סוגים – יעילות ובטיחות. בתחום היעילות אולי לא תגיעו לשלמות, אבל בתחום הבטיחות אין פשרות.

בטיחות

רכב עמוס מתנהג על הכביש אחרת לגמרי מרכב שאינו עמוס. עומס משפיע על יציבות כלי הרכב על הכביש, על מרכז הכובד שלו, והחשוב ביותר – על התנהגות הרכב בעת בלימה.

 • בדקו בספר הוראות הרכב מהו משקל ההעמסה המקסימלי המותר לרכב זה.
 • בדקו מהו לחץ האוויר בצמיגים הדרוש כאשר הרכב עמוס. דאגו שזה אכן יהיה הלחץ בצמיגים. שימו לב להבדל הלחץ הדרוש בין הצמיגים הקדמיים לאחוריים.
 • אם בכוונתכם להעמיס מטען על גג הרכב, בדקו בספר הרכב מה הגובה המותר של המטען. לפי הוראות משרד התחבורה מותר להעמיס על רכב משפחתי ממוצע, שמשקלו עד 1500 ק”ג, מטען שגובהו לא יעלה על 2.50 מ’ מעל פני הקרקע.
 • אם אתם זקוקים גם לשטח גג הרכב כדי להעמיס ציוד, על פי החוק אתם מחויבים לשאת את הציוד על גבי גגון, כשהוא מעוגן אליו בבטחה. עלות גגון אוניברסלי לרכב היא כ-100 ₪ וסט רצועות קשירה עם ראצ’אט (מתקן הידוק) עולה סכום דומה. הדקו היטב היטב את המטען לגגון, שלא יחליק בסיבובים או בעת בלימה.
 • העמיסו מזוודות/תיקים כבדים בתא המטען, כדי לא לשבש את מרכז הכובד של הרכב. על הגגון תוכלו להעמיס פריטים קלים יותר.
 • על הגגון העמיסו דברים גדולים וקלים. אם אתם מעמיסים מזרונים, קחו בחשבון שקצות המזרונים נוטים להתרומם ולהתנפנף ברוח, לכן עגנו אותם היטב כלפי מטה.
 • אם תא המטען מהווה יחידה אחת עם חלל הרכב, אל תעמיסו אותו יותר גבוה מקו המושב האחורי. מטען חופשי מאחור, שיש לו מרחב תנועה, יעוף קדימה בעת בלימה ויסכן את הנוסעים והנהג.
 • אם תא המטען המהווה יחידה אחת עם חלל הרכב מכוסה בכיסוי, על תערימו חפצים על הכיסוי. גם חפצים חופשיים אלו מהווים סכנה בעת בלימה. כמו כן הם עלולים לחסום את שדה הראייה האחורי של הנהג ולהוות סיכון בטיחותי גם מבחינה זו.
 • אם אתם שמים חלק מהתיקים בתא הנוסעים, ודאו שהדבר לא בא על חשבון בטיחות הנוסעים – כל נוסע צריך שחגורת הבטיחות שלו תהיה זמינה ושמישה; כל נוסע ילד חייב לשבת במושב הבטיחות שלו על פי חוק ואין לוותר על מושב כזה משיקולי מקום לציוד.
 • אין לערום ציוד גבוה על מושבי הנוסעים אם יושבים שם ילדים או נוסעים בוגרים. ציוד כזה – ובייחוד אם הוא כבד – הנמצא חופשי בחלל הרכב, עלול לעוף לכיוונים לא רצויים בעת בלימה ולסכן את חיי הנהג ו/או הנוסעים.
 • אם אתם מאחסנים ציוד על רצפת הרכב, ודאו שאין לו יכולת להתגלגל בחופשיות לכיוון רגלי הנהג.

יעילות

אם תא המטען מהווה יחידה נפרדת מתא הנוסעים, תצטרכו פחות לדאוג בענייני בטיחות ולהתרכז ביעילות ההעמסה. חשבו על הדרך היעילה ביותר למלא את חללו של תא המטען. הכניסו קודם את המזוודות והתיקים הגדולים. רק אחר כך התחילו למלא את החללים שנוצרו בעזרת התיקים האחרים. אם אכן ארזתם בכמה תיקים קטנים שאינם קשיחים, יהיה לכם מרחב תמרון גדול יותר.

לאחר שמילאתם את תא המטען, ובהנחה שבצעתם הערכה נכונה של כמות הציוד, העמיסו על הגגון חפצים גדולים, אך לא כבדים. ודאו שהמטען הקשור על הגג אינו מפריע לפתיחת דלתות הרכב.

אם הרכב שברשותכם אכן מרווח או שמספר הנוסעים אינו רב, תוכלו לנצל גם את החלל הפנימי של הרכב להעמסת ציוד. ודאו שדרך ארגון הציוד בחלל הרכב אינה מסכנת שום נוסע. הציוד המתאים לשהות בתא הנוסעים או ליד הנהג הוא כזה שיכול לשרת אתכם בדרך – כריכים וחטיפים, בקבוקי שתייה, תעסוקה לילדים כגון ספר, משחק במהדורת נסיעה, נגן DVD  או נגן מוסיקה. אם אתם נוסעים עם ילדים קטנים, דאגו שיהיו בהישג יד מגבונים, נייר טואלט, בגדים להחלפה, ציוד להחלפת חיתול לתינוק, מוצצים חלופיים וכל דבר אחר שיהפוך את הנסיעה לחלקה.

אם תעבדו נכון ובטוח, יגיע גם הרגע הגדול בו תהיו מוכנים לצאת לדרך. שתהיה לכם נסיעה בטוחה וחלקה וחופשה מהנה!

סגירת תפריט
Call Now Button
שלח לנו הודעה
שלח לנו הודעה בוואטסאפ
הי, כאן צוות אביטל השכרת רכב, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן