בטוח על רטוב: נהיגת חורף נכונה

החורף הישראלי מאופיין בגשמים עזים שיורדים במרווחים גדולים, בקרים קרים המכסים את הכביש במעטה קרח, שלג שיורד מדי פעם אך לא בהכרח בכמות שתצדיק רכישת אביזרים מיוחדים לנסיעה בשלג ולא מעט ימי שמש מתעתעים. באופן כללי יש תחושה שהחורף הוא אפיזודה חולפת וכבר הוא מסתיים ולכן לא באמת צריכים להתכונן אליו.

כמובן שגישה זו לא רק שאינה נכונה אלא עלולה לסכן חיים. החורף הישראלי אמנם לא ארוך, אבל מביא איתו אתגרי נהיגה רבים. לכן, יש לקחת את עונת החורף ברצינות ולהתכונן אליה כראוי.

נחלק את ההכנות לנהיגת חורף לשלושה נושאים מרכזיים: הרכב, הנהג, וטכניקות הנהיגה.

הכנת הרכב

כשהחורף מתקרב, כדאי להיכנס למוסך מורשה ולבצע בדיקות תקינות למערכות הרכב החיוניות:

צמיגים: חשוב ביותר לבדוק את תקינות צמיגי הרכב ולא במבט שטוח בלבד. בצמיגים תקינים נוכל לראות ולהרגיש בברור את החריצים המצויים לאורך הצמיג. חריצים אלה חיוניים ביותר, בימים גשומים תפקידם לנקז את המים ולסייע לאחיזת כביש יציבה. כאשר החריצים שחוקים גדלה סכנת ההחלקה בכביש רטוב ובכלל וזה הזמן להחליף צמיג. כדאי כמובן להוסיף בדיקת איזון צמיגים כדי לגלות בעיות באיזון הכללי של הרכב ולתקן אותן בזמן.

בלמים: גם אם רכבכם עבר טסט לא מזמן, יש לבצע בדיקת בלמים עם בוא החורף. במוסך יבדקו את תקינות רפידות הבלם, את מערכת הבלימה מהדוושה ועד הגלגל ויוודאו שכמות השמן במערכת תקינה.

מגבים: שדה הראייה בנהיגה הוא זה שמאפשר לנו נהיגה בטוחה יותר. בחורף, שדה הראייה עשוי להצטמצם בגלל גשמים עזים, התזות של מים ובוץ על השמשות, אדים או ערפל. מגבים תקינים הם מגבים שלמים (לא יבשים ומתפוררים), שגורפים את המים בצורה חלקה מהשמשה מבלי להשאיר סימנים, ונעים בצורה שקטה ללא חריקות. חשוב מאוד גם לוודא שיש לכם מים במיכל ההתזה, כדי שתוכלו תמיד להיות בטוחים שיש לכם דרך בטוחה לנקות את השמשה ולראות את הדרך.

אורות: חיוני בחורף שתראו את הדרך ולא פחות מכך שיראו אתכם. בדיקת אורות היא בדיקה פשוטה שניתן לבצע אותה לבד. שימו לב שכל אורות הרכב תקינים, בייחוד אורות האיתות והבלם, שלא יווצר מצב שנהגים אחרים לא רואים את סימוני הנהיגה שלכם.

הנהג

לבוש: רוב הרכבים היום מצוידים במערכות חימום טובות מאד. לכן היכנסו לנהיגה ללא מעיל עבה, צעיף, או כל בגד שעלול לסרבל או להאט את התנועות שלכם. נהיגה עם כפפות עלולה להיות מסוכנת למדי, כי כפפות יכולות להחליק על ההגה ולגרום לך שלא תגיבו נכון או בזמן.

נעליים: תחושת הבלם, המצמד ודוושת הגז חשובות מאד בחורף, כדי להימנע ממצבים של לחיצה חזקה על אחת מהדוושות, מה שעלול לשבש את כיוון הנסיעה. לכן הימנעו מלנעול נעליים כבדות או עם סוליה עבה ורצוי להימנע מנהיגה בנעלי עקב. בנהיגה בחורף שימו לכם באוטו זוג נעליים קליל ונוח ואם יש צורך החליפו אותן כשתגיעו ליעד.

מצב גופני: ידוע כי הגורם האנושי הוא גורם מכריע במניעת תאונות דרכים. בחורף הגבירו את תשומת הלב למצבכם הגופני לפני נסיעה. אל תנהגו כאשר אתם עייפים, רעבים או אחרי ארוחה כבדה. צאו לכל מקום, גם לנסיעות קבועות שאתם עושים על אוטומט, כמה דקות קודם כדי להימנע מלחץ שעלול לגרום לנהיגה מסוכנת. שימו בהישג יד מים, מטפחת לאף, סוכרייה מרעננת והיזהרו עם השתייה החמה!

טכניקות נהיגה

שמירת מרחק: זהו כלל חשוב תמיד ובחורף שבעתיים. שמירת מרחק היא עדיין הדרך הטובה ביותר להקטין משמעותית אפשרות להתנגשות. זוכרים את הפרסומת 21…22…? אז הספירה הזו עדיין נכונה, ובחורף כדאי להוסיף גם 23. גם בפקק או ברמזור שמרו מרחק מספיק, כדי למנוע מצב בו רכב מחליק או מתדרדר לכיוונכם. וכן מצב בו תתקעו מאחורי רכב שנעצר בגלל תקלה בלי יכולת לתמרן ולצאת.

נסיעה רציפה: בחורף, כדאי לבחור נתיב ומהירות נסיעה ולהתמיד בהם. שינויים תכופים של גז וברקס מגבירים את סכנת ההחלקה, הופכים אתכם לנהגים בלתי צפויים, מגבירים עצבנות ומגדילים סיכוי לתאונה.

שלוליות: רצוי להימנע מכניסה לשלוליות, בעיקר כיוון שאין אנו יודעים מה עומקן והאם מסתתר בהם מכשול נוסף כמו בור עמוק, אבן וכדומה. כאשר אין ברירה וזהו נתיב הנסיעה היחיד, נכנס אל השלולית במהירות איטית, בנסיעה רציפה והגה ישר ומוחזק בשתי ידיים –אנחנו רוצים להמעיט ככל האפשר ביצירת גלים שעלולים להרטיב את המנוע ומערכות רגישות אחרות. לאחר שיצאנו מהשלולית בשלום, נלחץ על הבלמים כמה פעמים כדי ליבש אותם, כמובן תוך התחשבות בתנועה שבכביש.

מערכות הרכב: חשוב מאד לדעת איזה מערכות עזר מותקנות ברכב, הקשורות לבלימה, שליטה על ההילוכים והמנוע, כריות אויר ועוד. ראשית כדי לוודא את תקינותם, ושנית כדי להתאים את טכניקות הנהיגה שלנו למערכות אלה.

השתלמות במגרשי החלקה: מומלץ וכדאי לקחת השתלמות במגרש החלקה. גם אם אתם נהגים מנוסים ובוודאי אם אתם או ילדכם נהגים חדשים. במגרש תוכלו להתנסות במגוון מכשולים אופייניים לחורף וללמוד מהו אופן התגובה הנכון והבטוח.

נסיעה בטוחה ולהתראות בקיץ!

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן