להצעת מחיר משתלמת התקשרו: 03-5794076 | ללא חיוב בשבתות ובחגי ישראל !

מתכוננים נכון לנסיעה ארוכה עם הילדים – חלק א’

הכנו לכם סדרת מאמרים אשר יסייעו לכם לעבור בשלום נסיעות ארוכות עם הילדים. המאמר הראשון בסדרה יעזור לכם להתכונן ולהיערך בצורה נכונה לקראת נסיעה עם ילדים בכל הגילאים. בהמשך נתייחס בנפרד לילדים בגילאים שונים והכנות הנדרשות בהתאם לכך.

נסיעה ברכב עם ילדים היא לא עניין של מה בכך. בנוסף לחלק הטכני של תכנון המסלול, תפעול הרכב והשתלבות בתנועה, אנחנו ההורים מוצאים עצמנו גם על תקן מלצרים, בדרנים, מתווכים, שופטים ותוך כדי – גם נהגים. במהלך הנסיעה אנחנו מתמודדים עם רעש, בקשות שונות, ריבים, בכי, עצירות תכופות, וכל זה בחלל קטן וסגור.

נסיעה משותפת עם הילדים באוטו יכולה להפוך כל קושי קטן לכמעט אסון או לפחות לדרמה עתירת דציבלים ודמעות. לכן, כאשר אנחנו מתכננים חופש, בילוי או הנאה, בין אם בשבת בבוקר או בת כמה ימים, כדאי מאד להיערך מראש לנסיעה. קחו בחשבון שהשהייה באוטו היא חלק בלתי נפרד מהחופשה המשפחתית, ומה שקורה בנסיעה ישפיע ישירות על מצב הרוח הכללי ועל הצלחת החופשה.

נכון שכהורים אנחנו לוקחים על עצמנו הרבה אחריות ולא מעט רגשות אשמה, וכדאי ללמוד לוותר עליהם מדי פעם, אבל לא במקרה הזה. נסיעה טובה ורגועה מתחילה בתכנון נכון, ובעיקר בהכנה הנפשית שלנו את עצמנו.

הכנת ההורים הנהגים

להתכונן נפשית: נסיעה רגועה מתחילה בנהג רגוע. הכול מתחיל בזוג הורים שעשו לעצמם הכנה נפשית, רגשית ומחשבתית לכך שייתכן שיהיו דברים שישתבשו, שלוחות הזמנים גמישים, שעליהם לתת הרבה תשומת לב לילדים בזמן הקרוב, שהאוטו יתלכלך ושרוב הנסיעה נשמע בלופ את הדיסק החביב בימים אלה על הילדים, ולא את התוכנית המועדפת עלינו ברדיו…

לישון טוב: כאשר אנחנו יודעים שמחכה לנו נסיעה ארוכה, כדאי שנגיע אליה אחרי שנת לילה טובה. נחליט מראש איזה הורה נוהג ראשון ונשחרר אותו ממשימות הערב או מהצורך לקום בלילה.

אוכל: אל תשכחו את עצמכם בסבב הכנת האוכל. חשוב שיהיה לידכם בנסיעה בהישג יד משהו לאכול ולנשנש גם עבורכם, ובוודאי בקבוק שתייה עם פקק של ספורטאים.

תכנון מסלול: אם מחכה לכם נסיעה ארוכה, העדיפו לבחור כבישים מהירים, ישרים ומסומנים היטב, אם זו נסיעת לילה, העדיפו כבישים מוארים. גם אם הנסיעה תתארך במעט, כבישים נוחים לנסיעה גורמים לנהג לחוש בטוח יותר.

תוספת זמן: עם ילדים, קחו בחשבון תוספת זמן לכל נסיעה. אל תגיעו לחוצים לאירוע, באיחור לסרט, או בחשיכה למקום חדש. גם אם אתם מכירים את הדרך, צאו קודם, נסו להוריד כמה שיותר גורמי לחץ מראש.

הכנת המכונית

סדר וניקיון: בימים שלפני הנסיעה כדאי כמובן לדאוג מראש שהאוטו נקי, שאין בו ציוד מיותר. שזה רכב שאתם מכירים מבפנים, במידה ומדובר ברכב מושכר. כדאי גם להעמיס מה שניתן כבר ערב קודם (תוכלו להעמיק בנושא האריזה הנכונה במאמר “אריזה נכונה“)

שקיות בגדלים שונים: טוב שיהיה ברכב מלאי של שקיות ניילון בגדלים שונים ולצרכים שונים – אשפה, חיתולים, בחילות והקאות, לאפשר לכל ילד לאסוף את המשחקים והצעצועים שלו, לרפד נגד לכלוך, נגד רטיבות ועוד. שקית ניילון בתזמון נכון יכולה להיות ידידתכם הטובה ביותר.

ניירות: מגוון של ניר טואלט, טישו, מטליות לחות למטרות שונות (מניקיון הרכב ועד ניקיון הידיים). כל זה חייב להיות בהישג יד – זו העזרה הראשונה הנחוצה ביותר לזמן נסיעה עם ילדים.

עזרה ראשונה: ערכת עזרה ראשונה פשוטה הכוללת פלסטרים, יוד, משחת קסמים נגד כל כאב, קצת צמר גפן וחומר חיטוי, וכמובן משהו נגד כאב ראש (גם לכם מגיע).

כלי פלסטיק: כוסות או קערות פלסטיק קטנות יכולות להיות לעזר רב כאשר רוצים להעביר משהו לילדים – חטיפים, צעצועים קטנים, פתק נחמד אם הם בגיל שיודע לקרוא. שימו לכם כמה כאלה ברכב ותגלו כמה הם שימושיים.

הכנת הילדים

לדבר, להסביר, להתכונן: ערב לפני הנסיעה מומלץ לשבת עם הילדים ולדבר על הנסיעה. לעבור על כללי ההתנהגות הנדרשים ברכב, לחשוב איתם מה יכול להיות קשה ומה יכול לעזור, להזכיר להם מה המטרה של הנסיעה (כיף, חופש, בילוי, מפגש וכן הלאה), ולהעלות יחד זיכרונות מנסיעות וחופשות מוצלחות מהעבר.

סימנים מוסכמים: קבעו סימן ידוע, שכאשר אתם עושים אותו, אתם ממש זקוקים לשקט ולריכוז. הילדים ידעו שזה סימן לשעת חירום, לקטע נהיגה מלחיץ, לשיחת טלפון חשובה או לזמן התייעצות בין ההורים, וילמדו לכבד אותו. כמובן שיש להקפיד לא לשחוק אותו בשימוש מרובה.

לארוז ביחד: חשוב לערב את הילדים באריזה של הציוד והמשחקים שלוקחים לנסיעה ולאפשר לכל ילד לבחור לפחות צעצוע או אביזר פעילות לפי טעמו ולפי צרכיו.

משחקים ושאר עיסוקים: קחו איתכם לדרך מגוון של משחקים, דיסקים, כלי כתיבה, צבעים, וכל מה שיכול להעסיק את הילדים ולעניין אותם. אם אתם לפני נסיעה ארוכה או חופשה משפחתית הכוללת נסיעות רבות, קנו משחק חדש שהילדים עדיין לא מכירים, כך שתהיה להם הפתעה וחידוש. כדאי גם לשמור משחק או שניים שהם ייחודיים לאוטו, ואשר נמצאים רק בו ולא נמצאים בבית. כך הילדים ישמחו לפגוש את המשחק בנסיעה ארוכה, והוא יהווה עבורם גיוון והנאה.

אוכל, תמיד: גם אם אכלתם ארוחת בוקר לפני שיצאתם לדרך, ברגע שתצאו מאזור המגורים שלכם הילדים כבר יהיו “רעבים”. כדי להימנע ככל הניתן מריבים וגם מלכלוך מיותר, הכינו מראש קופסאות ושקיות נפרדות לכל ילד, חתכו פירות וירקות בצורה קטנה ומושכת, הכינו כריכים קטנים מהרגיל, חלקו את החטיף לשקיות קטנות, וגם את הקורנפלקס או הסוכריות. הילדים ישמחו לפשפש בשקיות האוצר שלהם ולמצוא הפתעות.

נסיעה טובה!

במאמרים הבאים נרחיב וניתן מגוון רעיונות לאפשרויות למלא את הנסיעה בתוכן איכותי ומעניין הן לפעוטות והן לילדים בגילאי ביה”ס יסודי.

סגירת תפריט
Call Now Button