תאונת דרכים עם רכב שכור

חוויית הנהיגה ברכב שכור היא חוויה נעימה. הרכב חדש יחסית, מתוחזק היטב, מאובזר ובטיחותי. אבל גם בחופשה מהנה או בנסיעת עבודה שגרתית יכולים לקרות דברים לא צפויים ובהחלט לא נעימים, כמו מעורבות בתאונת דרכים, חס וחלילה. איך אפשר להיות מוכנים למצב שכזה ולמזער נזקים?

מה שבטוח – ביטוח

המוכנות למצב זה מתחילה עוד בשלב שכירת הרכב. המחיר שאתם משלמים עבור ההשכרה כולל גם ביטוחים שונים, כמו ברכב הפרטי שלכם:

  • ביטוח חובה, המכסה את פגיעות הגוף שעלולות להיגרם לנהג, לנוסעים ו/או להולכי הרגל
  • ביטוח צד ג’, המכסה פגיעות ברכוש שנגרמו לרכושו של צד שלישי בתאונה
  • ביטוח מקיף, המכסה נזקים פיזיים שנגרמו לרכב

עליכם לבדוק, לפני הנסיעה, שניירות הרכב שקיבלתם, או ניירות הרכב שמונחים בתא הכפפות ברכב, כוללים את פרטי הביטוח, פרטי ההתקשרות של חברת הביטוח המבטחת את הרכב השכור, ופרטיו של סוכן הביטוח (אם יש). כמו כן יש לבדוק שבידיכם כרטיס ביקור או טופס עליו מצוין מספר מוקד החירום של חברת ההשכרה, אליו אפשר להתקשר בכל שעות היממה ובכל ימי השבוע במקרה של תאונה.
בררו איך תמשיכו בדרככם במקרה של תאונה – האם חברת ההשכרה מספקת לכם חילוץ ממקום התאונה? האם היא מספקת רכב חלופי באופן מיידי? באם מדובר בהשכרה לטווח בינוני או ארוך, האם אז תקבלו רכב חלופי?

השתתפות עצמית

בכל ביטוח רכב קיימת השתתפות עצמית, כלומר הסכום שייגבה מהלקוח במקרה של נזק כתוצאה מתאונה. אמנם שיעור ההשתתפות העצמית בפוליסה של רכב שכור גבוה משיעור ההשתתפות העצמית בפוליסות של ביטוחי רכב פרטי, אך סכום זה הוא חלק קטן מעלות הנזק האמיתית.
חברות ההשכרה מציעות כיסוי ביטוחי משודרג עם אפשרות לביטול ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה/נזק. כדאי לשקול הוספת מרכיב זה לביטוח, משום שעלותו אינה יקרה לעומת סכום ההשתתפות העצמית.

הקפדה על תנאי הביטוח

בפוליסת ביטוח של רכב שכור נקבע במפורש מספר הנהגים המורשה לנהוג ברכב. אם מדובר בנהג אחד בלבד או בשניים, מצוינים במפורש שמותיהם. כמו כן ננקב גילו של הנהג הצעיר ביותר. ביטוח לנהג צעיר מתחת לגיל 24, מייקר את תעריף הביטוח. נהג צעיר מתחת לגיל 21 לא יוכל לשכור רכב.

תנאי ראשוני להפעלת ביטוח הוא קיום התנאים הכתובים בפוליסה. אם מי שנהג ברכב בשעת תאונה לא הוגדר כזכאי לנהוג בו עפ”י פוליסת הביטוח, לא יופעל הכיסוי הביטוחי. לכן, אם רק אדם אחד נרשם כנהג ברכב השכור ולא שילמתם על נהג נוסף, או אם לא שילמתם על ביטוח נהג צעיר, אל תיקחו סיכונים.

הכי חשוב כמובן – נהגו בזהירות וצייתו לחוקי התנועה.

תאונה! מה עושים?

יצאתם לדרך, נהגתם בזהירות, אך בכל זאת הייתם מעורבים, לא עלינו, בתאונת דרכים – מה עושים?
אם יש נפגעים – כמובן שקודם כל מחייגים 101 למד”א ומזעיקים עזרה רפואית. אם יש לכם ידע מסוים בהגשת עזרה ראשונה, הגישו עזרה לנפגעים. אם יש ברכב השכור תיק עזרה ראשונה, השתמשו בו. החוק מחייב נהג המעורב בתאונה עם נפגעים להגיש להם עזרה ראשונה בכל דרך שיוכל ועל פי הכשרתו.
במקרה של תאונה עם נפגעים, יש להתקשר גם למשטרה (מוקד 100). אין להזיז את הרכב עד לבוא המשטרה לזירת התאונה.
במקרה שאין נפגעים, או אחרי שהם טופלו, הצעד הבא הוא החלפת פרטים עם הנהג ברכב האחר. אלו הם הפרטים ההכרחיים שעליכם לקבל מהנהג האחר ולמסור לו את שלכם:

  • שם ומספר תעודת זהות
  • כתובת ומספר טלפון
  • פרטי הרכב (דגם, מספר, צבע, שם חברת ההשכרה כרשום ברישיון הרכב)
  • פרטי פוליסת הביטוח של חברת ההשכרה (חברה, מס’ פוליסה)
  • פרטי סוכן הביטוח של חברת ההשכרה, אם יש (שם, כתובת, טלפון)

מומלץ כי במהלך החלפת הפרטים, גם אם אתם האחראים לגרימת התאונה, לא להודות בכך ולא לחתום על שום הודאה בנידון. מומחי תעבורה הם שאמונים על קביעת הגורם לתאונה.

חברת הביטוח של הנהג הפוגע היא זו שנושאת בנטל תשלום הנזקים שנגרמו עקב התאונה. במקרה של רכב שכור, מדובר בחברת הביטוח של חברת ההשכרה. אולם יש לזכור שהאחריות במקרה של גרימת תאונה עם רכב שכור היא על נהג הרכב (אם הוא האשם בתאונה). אחריות זו מתבטאת בתשלום ההשתתפות העצמית, כפי שנקבעה בפוליסת הביטוח, עליה חתמתם בעת שכירת הרכב. אם שילמתם על ביטול השתתפות עצמית, הרי שהעלות הנוספת תצדיק את עצמה.

אחרי שלקחתם את הפרטים, הודיעו לחברת ההשכרה על התאונה. חייגו למספר המוקד בו הצטיידתם מראש, תארו בקצרה מה קרה ומהו מיקומכם. אם הרכב אינו כשיר לנסיעה עקב התאונה, בררו תוך כמה זמן יגיע גרר ו/או רכב חלופי, בהתאם לנוהל חברת ההשכרה.

נצלו את הזמן העומד לרשותכם עד להגעת משטרה ו/או נציג חברת הביטוח כדי לצלם את הנזק שנגרם, מקום האירוע וכלי הרכב המעורבים. תיעוד מצולם יוכל לסייע רבות בהוכחת הגורם לתאונה והוכחת היקף הנזקים שנגרמו למכונית כתוצאה מהתאונה. אם באפשרותכם, הכינו גם שרטוט מדויק של מקום התאונה. רשמו את תיאור האירוע בפרטי פרטים, כל עוד הוא טרי בזיכרונכם. אם ישנם עדים לתאונה, נסו לקחת את פרטיהם ולרשום את עדותם.

אם נגרם בתאונה נזק קל בלבד לרכב ואין שום נפגעים, אזי לאחר שהחלפתם פרטים עם הנהג האחר והודעתם לחברת ההשכרה, תוכלו להמשיך בדרככם. את הדיווח המפורט על נזקי התאונה מול חברת ההשכרה תעשו במועד החזרת הרכב (אם מדובר בהשכרה ליום אחד) או במועד בו תידרשו לעשות זאת ע”י חברת ההשכרה (אם מדובר בהשכרה לטווח בינוני או ארוך).

לאחר שסיימתם לקרוא מאמר זה, לא נותר אלא לקוות שלעולם לא תזדקקו לידע שהפקתם מקריאתו. שתהיה לכם נסיעה נעימה ובטוחה!

סגירת תפריט
Call Now Button
שלח לנו הודעה
שלח לנו הודעה בוואטסאפ
הי, כאן צוות אביטל השכרת רכב, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן