להצעת מחיר משתלמת התקשרו: 03-5794076 | ללא חיוב בשבתות ובחגי ישראל !

נהיגה נכונה ובטוחה בלילה

שעות הלילה הן שעות שמזמנות קשיים שונים בנהיגה, בין אם מדובר על לילה חשוך ואפל, ובין אם זהו ליל ירח מלא ומואר יחסית. נהיגת לילה נחשבת כנהיגה בפרק הזמן שמתחיל רבע שעה לאחר שקיעת השמש אחר הצהריים או בערב (בהתאם לעונה) ונמשך עד רבע שעה לפני זריחת השמש בבוקר. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי שעות הדמדומים, לקראת השקיעה ואחרי הזריחה, הן שעות שבהן לפעמים עדיין אין די אור, התאורה מבלבלת והקשיים שכרוכים בנהיגת לילה חלים גם עליהן. ובכן – מהם התנאים המקשים בעת נהיגה בלילה? וכיצד מומלץ להיערך לנהיגה ולפעול במהלכה? על כך במאמר שלפניכם.

נהיגה בתנאי חושך – קשיים בולטים

בשעות הערב והלילה שוררת חשכה ולעתים גם עלטה של ממש. כמות האור המצומצמת מקטינה מאוד את שדה הראייה שלנו ואת רוחק הראייה, ומגבילה את האפשרות לראות את הדרך, את משתמשי הדרך ואת תנאי הסביבה. נהיגת לילה מחייבת שימוש באורות הרכב. השימוש באורות המכונית אינם פותרים את בעיית החשכה, מאחר והם מאירים וחושפים לעינינו רק מקטע מצומצם מן הדרך, המצוי לפני הרכב. האזור המואר על ידי פנסי המכונית קטן משמעותית מזה שאנו רואים בשעות האור. הפיזור של קרני האור הנובע מן הפנסים מותיר “אזורים מתים”, כלומר חשוכים או שאינם מוארים דיים, ואלו אזורים מסוכנים במיוחד עבורנו, הנהגים. בנוסף לכך, בשעות החשכה, העיניים שלנו מתקשות להבחין בפרטים ובעצמים המצויים על הדרך או לצידה, ואם אנחנו מצליחים לראות, היכולת שלנו לאמוד את מיקומם מוגבלת. נוכל לסכם ולאמר כי נהיגת לילה מצריכה מן הנהג מאמץ גדול בזיהוי ובאומדן תנאי הדרך, מקשה על ניתוח ועיבוד התנאים שעל הכביש, על היכולת להסיק מסקנות נכונות ועל ההיערכות, הפעולה הנדרשת וזמן התגובה.

כאשר חשוך, מאירים! בדקו את מערכת האורות של הרכב

החוק הישראלי קובע כי הנוהג ברכב אחראי לתקינות חלקיו, ובכלל זה הפנסים. על כן, מומלץ אחת לתקופת זמן לוודא כי מערכת האורות ברכב תקינה ועובדת. את הבדיקה מומלץ לעשות בסיוע של אדם נוסף, או באמצעות הפעלה של האורות אל מול עצם מחזיר אור כדוגמת קיר של בית, מכונית חונה וכן הלאה.

מה צריך לבדוק?

  • יש לבדוק ולוודא שכל פנסי הרכב דולקים – הן האחוריים והן הקדמיים.
  • יש לוודא שהפנסים הקדמיים מכוונים היטב, ואינם מאירים נמוך מדי או גבוה מדי (אז אורם עלול לסנוור את הרכב הבא ממול, או את הנוהג ברכב שמקדימה). את כיוון הפנסים ניתן לעשות במוסך או במכון רישוי.
  • חשוב לנקות את פנסי הרכב מעת לעת, לשטוף או לנגב אותם מלכלוך ומאבק.
  • יש להחזיק ברכב ערכת נורות חלופיות, המתאימות לפנסי הרכב, ולהכיר את אופן התקנתן.

אאוץ’, סינוור!! מה עושים במקרה של הסתנוורות?

רבים מהנהגים מכירים את התחושה הלא נוחה והמבהילה לעתים, שנגרמת כאשר אורות הרכב המופיע ממול גבוהים ומסנוורים. הסתנוורות נוצרת על ידי אור חזק, המופיע בפתאומיות וגורם להתכווצות או להתרחבות של אישוני העין. הסתנוורות נמשכת מספר שניות, ובפרק הזמן הקצר הזה אנו לוקים בעוורון רגעי ונוהגים מבלי לראות. ברגעי ההסתנוורות הרכב גומא מרחק התלוי במהירות הנסיעה שלנו. לשם דוגמא, אם אנו נוסעים במהירות של 60 קמ”ש, ומשך ההסתנוורות היה 5 שניות, הרכב עבר בזמן זה מרחק של כ-80 מטרים. שימו לב, זוהי אינה חידה בחשבון, אלא עובדה מפחידה! מה ניתן לעשות? אם אתם בצד המסונוור, נהוג להתריע על הסינוור על ידי הבהוב קצר באורות הרכב (החלפה קצרה ומהירה בין אורות הנסיעה לאורות הדרך הגבוהים). בנוסף, במקרה של סינוור מומלץ להסיט את המבט אל שולי הכביש, ולעקוב עם העיניים והרכב אחר הפס הצהוב. כדאי לשמור על נסיעה בימין הכביש, להאט את מהירות הנסיעה, ובמקרים קשים לעצור בצד, אם ניתן. אם הרכב המסנוור מופיע מאחוריכם, מומלץ להאט, לשמור על נסיעה בימין ולאפשר לרכב לעקוף את מכוניתכם. בכלי רכב רבים ישנה אפשרות להסיט את המראה קלות, למצב של סינוור. אם אין ברכבכם אפשרות כזו, כדאי להפסיק למשך כמה שניות להביט במראה שבה נשקף הרכב המסנוור, ולהיעזר במראות הצד.

מספר המלצות נוספות לנהיגת לילה נכונה ובטוחה

  • בעת נהיגת לילה חשוב במיוחד לנהוג בהתאם לתנאי הדרך ולשמור על מרחק מן הרכב שלפניכם. זאת כיוון שזמן התגובה בלילה אטי יותר, ושדה הראייה מוגבל.
  • בלילה אנו מתקשים לאמוד מרחקים ועל כן מומלץ להימנע מעקיפות מיותרות.
  • כבו את האור בתא הנוסעים, על מנת שלא ליצור עומס גירויים ולמקד את העיניים במה שקורה בכביש.
  • נהיגה בחשיכה דורשת מאמץ רב ומיוחד, מעייפת ומסוכנת. נהיגה בשעות שבהן אנו מורגלים לישון, עשויה לגרום לנו לישנוניות ולחוסר עירנות על הכביש. אם באפשרותכם להימנע מנהיגה בלילה, עשו זאת.

לפני נהיגת לילה מומלץ להיערך ולוודא כי אתם עירניים מספיק, רעננים וכשירים לנהיגה. אנו ממליצים לקחת אתכם לנהיגת לילה בקבוק מים, לשם שתייה והתרעננות במקרה הצורך. אם אתם חשים עייפות גדולה, עצרו במקום מוסדר בצד הדרך, מוטב בתחנת עצירה מוארת, חלצו עצמות, שתו מים והתרעננו לפני שתחזרו לנהוג.

זכרו לנהוג בזהירות ובבטחה והגיעו בשלום!

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן