נהיגה נכונה ובטוחה בקיץ הישראלי – חלק א’

מתחמם, חם, חם מאוד… הקיץ בישראל נמשך חודשים רבים, וגם מחוץ לעונת הקיץ מדינתנו משופעת בימים חמים מאוד. החום הגבוה משפיע על כולם – על הרכב עצמו, על מי שנוהגים ברכב ומי שיושבים לצד הנהג או מאחור, והטמפרטורות הגבוהות מצריכות היערכות נכונה לקראת היציאה לדרך. אספנו עבורכם מספר המלצות שיסייעו לכם להפוך את הנסיעה בקיץ לנכונה ובטוחה יותר, ולהגיע בשלום ליעד. במאמר שלפניכם, המלצות הקשורות לתקינות הרכב וחלקיו השונים. הקפדה על ההמלצות הללו תבטיח נסיעה טובה, קרירה ושימוש נכון ברכב, מבלי לשחוק או לאמץ אותו יתר על המידה. מוכנים? אנו יוצאים לדרך!

שימוש נכון במזגן הרכב

בימות הקיץ החמים רובנו מפעילים מזגן ברכב. נהגים רבים משתמשים במזגן כשהוא פועל על “סחרור אוויר”, כלומר מקרר את האוויר ברכב תוך שימוש באוויר ממקור פנימי בלבד. אנו סבורים, ובצדק, כי כך האוויר ברכב יתקרר במהירות, מאחר והמזגן עושה פעולה שדומה למחזור האוויר שכבר הספיק להתקרר. עם זאת, שימוש ממושך באפשרות זו מוביל לירידה של רמת החמצן ברכב. מיעוט החמצן משפיע על עירנות הנהג לרעה. על מנת לפתור זאת, אנו ממליצים על אחת משתי דרכי פעולה: להפעיל את המזגן על מצב של שימוש באוויר מחוץ לרכב לשם קירור, או לפתוח מעט את חלון המכונית, על מנת לאפשר כניסת אוויר טרי וחמצן מבחוץ. כמו כן, לפני בוא הקיץ, אנו ממליצים למלא גז במזגן, לנקות את המסנן של המזגן או לוודא תקינותו. מסנן מלוכלך מחדיר אוויר שאינו נקי לתא הנוסעים, והאוויר המזוהם עשוי לפגום בהנאה מן הנסיעה ולפגוע בתחושה הכללית של נוסעי הרכב. בעת הנסיעה, התאימו את דרגת הקירור, כך שהמזגן לא יגרום למנוע הרכב למאמץ רב מדי.

הכנת הרכב וחלקיו לנהיגה בקיץ

האוויר החם והמהביל והכבישים הלוהטים מעלים את לחץ האוויר בתוך גלגלי הרכב. הלחץ עולה, מאחר שהחלקיקים של האוויר מתפזרים ומתרחקים זה מזה ככל שמתחמם. במקרים קיצוניים, או במקרה של צמיג ישן וסדוק או יבש, התרחבות האוויר והלחץ עלולים להוביל לפיצוץ של הצמיג. אנו ממליצים להקפיד בקיץ על צמיגים המנופחים בלחץ אוויר תקין, בהתאם להוראות היצרן (אך לא מעבר לכך). את הצמיגים מומלץ לבדוק ולנפח מדי שבועיים, באורח שגרתי. לחץ אוויר תקין מסייע לאחיזה טובה של הרכב בכביש, מקטין את צריכת הדלק ואת שחיקת הצמיגים. בנוסף, דאגו לוודא כי הצמיגים אינם ישנים מדי, שחוקים או סדוקים. בכלי רכב גדולים במיוחד – משאיות ואוטובוסים למשל, ניתן למלא את הצמיגים בחנקן, השומר על לחץ תקין בעת התחממות ועליית טמפרטורה.

עומס החום הכבד עשוי לגרום לשחיקה של המערכת המיועדת לקירור הרכב. אנו ממליצים להקפיד על טיפול סדיר ברכב, ולפנות למוסך לקראת ימות הקיץ החמים, על מנת לבדוק את הצנרת ואת מערכת הקירור. אנו ממליצים להחזיק בתא המטען בקבוק של מי קירור לרכב, על מנת שתוכלו למלא במקרה של נזילה או מחסור, עד הגיעכם למוסך קרוב. בעת הנהיגה, שימו לב לחום המנוע, הקפידו על נהיגה בהילוך מתאים שאינו מאמץ את מנוע הרכב, ושימו לב שנוזל הקירור בתא המתאים במנוע מספיק ואינו מועט או מרובה מדי.

לסיכום, נהיגה בקיץ הישראלי מחייבת אותנו להיערכות מתאימה ולמשנה זהירות בעת הנסיעה. במאמר זה עסקנו בחשיבות של תקינות הרכב ואביזריו והכנת הרכב לנהיגה בקיץ. במאמר הבא נעסוק בפן האנושי – כיצד להתכונן לנסיעה כך שהנהג והנוסעים ברכב יצלחו את החום בשלום.

אנו מאחלים לכם נסיעה טובה ובטוחה ונהיגה מהנה!

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן