כללים לנהיגה בטוחה ברכב מסחרי

אולי אתם זקוקים לרכב גדול להובלת מטען, אולי אתם מתכננים להסיע הרבה אנשים ממקום למקום: החלטתם לשכור רכב מסחרי. אם יש לכם ניסיון בנהיגה על רכב כזה – סעו לשלום, המפתחות בפנים! אולם אם עד כה נהגתם רק על רכב פרטי רגיל וזו הפעם הראשונה שבה אתם נוהגים ברכב מסחרי – כדאי שתשימו לב לכמה כללים ותלמדו כמה טיפים שיעזרו לכם להגיע ליעדכם בבטחה.

ללמוד: לפני הנהיגה, קחו את הזמן ללמוד ולוודא שאתם מכירים את כל האספקטים של תפעול הרכב ושולטים בהם – איך מדליקים את האורות, איך מעבירים הילוכים, איך מאותתים ואיך מפעילים את המגבים – כמו שיש לעשות תמיד לפני נהיגה ברכב שאינו מוכר לכם.

הגודל קובע: רכבים מסחריים הם רחבים יותר וגבוהים יותר מרכבים פרטיים. עליכם לוודא שאתם זוכרים מהו גובה הרכב ששכרתם, ולשים לב למקרים שבהם יש מגבלת גובה במסלול הנסיעה שלכם – למשל בנהיגה מתחת לגשרים או בכניסה לחניונים מקורים. אולי תרצו להימנע מנסיעה ברחובות צרים מאוד (במיוחד אם רכבים חונים בהם משני הצדדים), וכאשר אתם חונים, יש לשים לב שלרכב המסחרי יש מספיק מקום.

לראות היטב: ברוב המקרים, ובמיוחד אם אתם מובילים מטען, לא תוכלו לראות מה קורה בכביש מאחוריכם דרך החלון האחורי של הרכב. לעיתים, בעת הנהיגה עליכם להסתמך על מראות הצד בלבד. וודאו כי הן מכוונות היטב לפני תחילת הנהיגה וכי שדה הראייה שלכם רחב מספיק.

משקל כבד: רכבים מסחריים, במיוחד אם הם מלאים במטען, הם כבדים יותר, ולכן פחות יציבים בעת פניות וסיבובים. כמו כן לוקח להם יותר זמן לעצור לאחר לחיצה על הבלמים. קחו זאת בחשבון בעת הנהיגה. נהגו בזהירות ובעדינות רבה יותר מאשר ברכב פרטי, האטו יותר בעת פניות וסיבובים, ובלמו מספיק זמן לפני.

בעיות חניה: חניה עם רכב מסחרי היא מסובכת יותר, גם מכיוון שהרכב רחב וארוך יותר וגם בגלל שלא תוכלו להסתמך על המראה מהחלון האחורי, כפי שעושים כשמחנים רכב פרטי. עליכם להשתמש במראות הצד ואפילו להוציא את הראש מהחלון כדי לראות מה קורה מאחוריכם. הכלל הפשוט הוא, כמו בכל מה שקשור לנהיגה ברכב, וברכב מסחרי בפרט – לפעול לאט ובזהירות. אל תתביישו לצאת מהרכב מדי פעם כדי לוודא שהחניה מתקדמת כשורה, או לבקש עזרה ממישהו אחר שיכוון אתכם.

להקפיד על הסדר: אם אתם מתכננים להשתמש ברכב המסחרי להובלת מטען, שימו לב לסידור של תא המטען. את החפצים הכבדים יותר כדאי לשים במרכז תא המטען, ולפזר את שאר החפצים בצורה שווה מבחינת משקל. כאשר המטען מפוזר בצורה לא שווה מבחינת המשקל, זה עלול להשפיע על היציבות של הרכב. אל תשכחו לנעול את הדלתות של תא המטען, כדי למנוע מקרה שבו הוא ייפתח לכם בעת הנהיגה וחפצים יפלו ממנו. לכל רכב מסחרי יש מגבלה על משקל המטען שהוא יכול להוביל – שימו לב שאתם לא עוברים את המגבלה הזו.

הערה: רשאים לנהוג ברכב מסחרי גדול (רכב במשקל 3.5 טון ומעלה): בעלי רישיון ג׳ וכן בעלי רישיון ב׳ שהוצא לפני 2007.

אם תקפידו על כללי הבטיחות הפשוטים הללו, אנו בטוחים כי תיהנו מאוד מחוויית הנהיגה ברכב המסחרי, גבוה מעל כולם. סעו לשלום ושובו בשלום!

סגירת תפריט
Call Now Button
שלח לנו הודעה
שלח לנו הודעה בוואטסאפ
הי, כאן צוות אביטל השכרת רכב, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן