להצעת מחיר משתלמת התקשרו: 03-5794076 | ללא חיוב בשבתות ובחגי ישראל !

רענון קטן של חוקי תעבורה לפני שכירת רכב

האם קרה לכם פעם שקיבלתם דו”ח תנועה כי לא זכרתם מה מותר ומה אסור וכתוצאה מכך עברתם על החוק?

אם נאמר את האמת, התאוריה, אצל רובנו הגדול, כבר שנים מאחורינו. הזיכרון מטושטש והסיכוי לזכור את כל חוקי התעבורה הוא כמעט אפסי. בדרך כלל סביר להניח שנזכור את החוקים המשמעותיים ביותר, או את אלה שאנו עושים בהם שימוש בתדירות גבוהה יותר, כמו האיסור לעקוף כשיש קו הפרדה רצוף, או שאסור לנהוג ללא רשיון נהיגה בתוקף, אבל ביננו, חלק מהחוקים פשוט נשכחו להם בצד.

חובתו של כל אדם הנוהג בכלי רכב, לדעת את כל חוקי התעבורה; כשאוחזים בהגה אין מקום לספק.

מעבר לכך, בבואנו לשכור רכב (מה שהופך בדרך כלל לחגיגה של ממש, כי הרכבים הם חדשים, מתוחזקים היטב, נקיים ונעימים לנסיעה) הדבר האחרון שנרצה שיפריע לאותה השמחה זה קבלת דו”ח כי לא זכרנו את חוקי התנועה והתעבורה.

אז לשם הרענון, לפניכם מספר חוקים שיתכן ושכחנו עם השנים וכדאי לרענן אותם לפני שניגשים אל סוכנות השכרת רכב או בכלל:

סטיה מנתיב הנסיעה: על פי תקנה 40 (ב), “בכביש שאיננו חד סטרי, המחולק לשלושה או לחמישה נתיבים, לא ינהג אדם רכב בנתיב המרכזי אלא כשהוא עוקף רכב אחר, או כשהוא מתכוון לפנות שמאלה.” משמעות החוק היא כי בכל מקרה בו אנו נוסעים בכביש בעל שלושה נתיבים, יש לנסוע רק בנתיב הימני, אלא אם כן הנהג מעוניין לעקוף או לפנות שמאלה. הדבר שקורה בכבישים הבינעירוניים הוא שרובנו ככולנו נוהגים הפוך מזה. רובנו נוהגים בנתיב האמצעי או בזה הנמצא משמאל אליו, דבר האסור על פי החוק.

 

נסיעה אחורנית (רוורס): על פי תקנה 45, “נוהג רכב לא יסיעו אחורנית, אלא אם יש צורך בכך.” משמעות החוק כי אסור סתם כך לנסוע רוורס. אם הנהג החליט לנסוע אחורנית, חייב להיות לכך צורך וגם אז ניתן לעשות זאת רק לאחר שהנהג וידא שאין שום סיכון או פגיעה לסביבה.

 

סימון רכב שעומד בצד הדרך: על פי תקנה  70 (א), “רכב שהיה הכרח לעצרו ולהשאירו עומד על פני הדרך, יציב נוהג הרכב משולש אזהרה כאמור בתקנה 367 שיהא נראה לעין נוהג רכב הבא מאחוריו ממרחק של 100 מטרים לפחות”. משמעות התקנה היא שאם הנהג היה חייב לעצור בצד הדרך, גם אם זו איננה עצירה ארוכה, חובה להציב מאחורי הרכב משולש אזהרה במרחק של 100 מטר לפחות ממקום עצירת הרכב.

 

שימוש בטלפון סלולרי: תקנה 28(ב) (1)”בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב – (א) לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית; (ב) לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s).” כפי שכולם יודעים, השימוש בטלפון סלולרי תוך כדי נהיגה אסור. למען הסר ספק: אסור גם לאחוז בו ביד. מאחר וברוב המכוניות השכורות אין דיבוריות, כדאי להכיר את החוק על בוריו ולא לטעות לגביו. העובדה שברכבים של חברות השכרה אין דיבורית לא פוטרת מעונש. שימו לב כי התקנה השתנתה בשנת 2011 וכי במצב בו הרכב עומד, גם ברמזור אדום, מותר לדבר בטלפון או להשתמש בו. יחד עם זאת נזכיר, למען הבטיחות, כי מומלץ שלא לשוחח בטלפונים הניידים, אלא רק לאחר שהרכב עצר וחנה במקום בטוח.

 

לסיכום, לפני שכירת רכב, או סתם כי כבר שכחנו, מומלץ לרענן את חוקי הנהיגה והתעבורה. סביר להניח כי תמצאו את עצמכם מופתעים מהמצאותם של חוקים אלו או אחרים; אם לא הופתעתם, הרווח כולו שלכם.

סעו בבטחה.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן