אזעקה בזמן נסיעה ברכב – מה לעשות?

מה לעשות אם נשמעת אזעקה בזמן נסיעה ברכב? מה סדר הפעולות הנכון? ומה לעשות אם גם הילדים נמצאים אתכם במכונית? במי לטפל קודם? כמה זמן יש לנו להתגונן?

השאלות הללו מטרידות את כל מי שמנסה להמשיך בשגרת החיים בימים אלו, בייחוד את ההורים שבינינו. לכולנו היו תוכניות אחרות לקיץ, שכללו בוודאי קייטנות, בילויים עם הילדים, חופשה משפחתית ושאר הנאות. וכמו שאמר מישהו חכם: “החיים הם מה שקורה בזמן שאנחנו עושים תכניות”. אלו הם חיינו בקיץ הזה – שגרת חירום.

אנו מנסים להמשיך בשגרת יומנו, מי יותר ומי פחות. אמנם בימים מתוחים אלו אנשים רבים נוטים לצמצם את התנועה והשהות במרחבים ציבוריים, אבל אין ברירה, צריך להמשיך לנסוע לעבודה או להסיע ילדים לקייטנה או הביתה, לערוך קניות בסופר או לטפל בסידורים הכרחיים. ולפעמים נמאס כבר לשבת במרחבים מוגנים וקיים דווקא רצון להמשיך בשגרה למרות הכול, כאות לחוסן הנפשי של האזרחים. כך או כך, אם החלטנו לצאת מהבית, יש להיות מוכנים לכל התרחישים כי אין לדעת מתי ואיפה תתפוס אותנו אזעקה.

אנו כמובן קשובים להנחיות פיקוד העורף – הן הוכחו כמצילות חיים. מה אומרות הנחיות פיקוד העורף למקרה בו נשמעת אזעקה בזמן שאנו נוסעים ברכב? ההנחיות הן לעצור, לצאת מהרכב ולתפוס מחסה. אם אין מחסה קרוב, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

זו אכן תמצית הפעולות ההכרחיות במקרה כזה. אבל יש אנשים שרוצים להיות מוכנים לתרחישים מפורטים יותר. בייחוד נכון הדבר להורים המסיעים את ילדיהם ברכב. אזעקה היא אירוע מלחיץ. כדי לפעול נכון ברגע האמת כדאי לדמיין מראש את כל הפעולות שיש לעשות ולהבין את חשיבותן. אפשר גם לתרגל את הפעולות “על יבש”, לא בזמן אזעקה. חשוב לעשות זאת בייחוד עם ילדים, כדי להקנות להם ביטחון ברגע האמת.

אתם נוהגים ולפתע שומעים אזעקה. כמה זמן יש לכם להגיע לאזור מוגן או למצב שכיבה על הקרקע? ברוב חלקי הארץ, מדרום גוש דן ועד חוף הכרמל, מדובר בדקה וחצי. לזמנים מדויקים בדקו במפת אזורי ההתרעה באתר פיקוד העורף בקישור:
http://www.oref.org.il/1096-he/Pakar.aspx

הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על קור רוח, בייחוד אם יש איתכם ילדים ברכב. אם דמיינתם מראש את הסיטואציה או אפילו תרגלתם אותה מראש, תרגישו בטוחים יותר בביצוע הפעולות הנדרשות. אם בזמן האזעקה אתם נמצאים קרוב מספיק לחניון תת-קרקעי, היכנסו אליו עם הרכב. אם אתם באמצע הרחוב או בכביש בין-עירוני, החלו מיד בתהליך עצירת הרכב. הורידו רגל מהגז והאטו את הרכב עד לעצירה מוחלטת. עשו זאת בהחלטיות אך בהדרגה, תוך שימוש מבוקר בבלמים, אך לא בבלימת חירום. שימו לב שהתנועה שסביבכם מאיטה גם היא. כוונו לעצירה בצד הדרך ולא באמצע הכביש.

כשהרכב הגיע לעצירה מוחלטת, דוממו את המנוע. שחררו את חגורת הבטיחות. לפני שתפתחו את דלת הרכב, בידקו מה מצב הרכבים שמצדדיכם. האם גם הם עצרו? אם לא, צאו מהצד של הנוסע במושב הקדמי. אם יש לכם תינוק או ילדים קטנים מאוד ברכב, פיתחו את הדלת האחורית ושחררו אותם. אם לא כל המכוניות שסביבכם עצרו, פיתחו את הדלת האחורית בצד הפונה לשולי הכביש, לא בצד הפונה לתנועה.

אם הילדים שלכם גדולים מספיק בכדי לשחרר את עצמם ממושב הבטיחות, הורו להם לעשות זאת, אך רק אחרי שעצרתם. טפלו בשחרור תינוק או ילד קטן במקביל למתן הוראות לילד הגדול יותר לשחרר את עצמו. הורים לילדים בגיל המתאים רצוי שיתרגלו עם הילדים שחרור מהיר ממושב הבטיחות לפני הנסיעה.

בשלב הבא עליכם להחליט במהירות היכן המקום הבטוח ביותר לתפיסת מחסה. אם יש בקרבתכם מבנה, היכנסו אליו ובידקו אם יש בו מקלט או מרחב מוגן. אם לא – הישארו בחדר המדרגות ועלו לקומה שנייה או שלישית. אל תישארו בפתח הבניין ולא בקומה הראשונה. השתדלו להתרחק מקרבת חלונות.

בזמן התנועה מהרכב למקום המחסה או לשולי הדרך, אם אפשר, קחו ילדים קטנים על הידיים. אם יש כמה ילדים קטנים, אחזו ביד את הילדים הקטנים ההולכים בעצמם. אל תתנו להם לרוץ לבד, בייחוד אם אתם באמצע הכביש. אם אתם עם כמה ילדים בגילאים שונים ואינכם יכולים לאחוז ביד כולם, הורו לגדולים לאחוז ביד הקטנים. נועו כולכם בקבוצה אחת – אל תיפרדו לרגע!

אם אין בקרבתכם מבנה, חפשו מקום מחסה – גדר אבנים, מעקה בטיחות המפריד בין נתיבים וכדומה. התרחקו מהרכב ככל הניתן. היצמדו למחסה ושיכבו צמוד לקרקע/כביש/אדמה. התנוחה הנכונה היא שכיבה על הקרקע תוך כיסוי הראש עם הידיים. ראינו בטלוויזיה הורים בסיטואציות כאלה הכורעים לצד ילדם, אבל כריעה אינה בטוחה מספיק, רק שכיבה מלאה על הקרקע! אם אתם עם ילדים, השכיבו אותם בעדינות לידכם וגוננו על גופם בגופכם ככל האפשר. הורו גם להם לכסות את הראש עם הידיים. נסו לא לצעוק עליהם ולא להלחיץ אותם יותר. נסו להרגיע אותם ככל הניתן.

אם אין בקרבתכם לא מבנה ולא מחסה, שכבו על הקרקע, תוך הגנה על הראש כאמור לעיל. יש אנשים החוששים כי שכיבה בצורה כזו הופכת אותם חשופים ופגיעים יותר. אולם ההיפך הוא הנכון. תנוחה זו היא מצילת חיים. כאשר נופל טיל על הקרקע, הרסיסים מתעופפים כלפי מעלה במעין צורת מטריה הפוכה. בנוסף, הפיצוץ יוצר גל הדף, שעשוי לגרום לפגיעה באיברי הגוף הפנימיים. מי שנחשף לגל ההדף בעודו עומד, עשוי להיות מוטח אל הקרקע. מי ששוכב על הקרקע לרוב לא ייפגע כלל מגל ההדף. כיסוי הראש בעזרת הידיים נועד להפחית סכנת פגיעה מרסיסים בגולגולת, בעיניים, באוזניים או בפנים. אין דין פגיעת רסיסים בידיים כפגיעה בראש.

לאחר תום האזעקה אין להתרומם, אלא להמשיך לשכב באותה תנוחה עשר דקות. זה הזמן שלוקח לחלקי טיל ליפול לקרקע במקרה של יירוט באוויר. אם אתם עם ילדים קטנים, זה הזמן להפגין מקוריות, לשיר להם באוזן שירים מרגיעים או שמחים, לשחק איתם במשחקי מלים ולעשות כל שניתן להפיג את חרדתם. קרבתכם הגופנית מעניקה להם ביטחון אבל שיר קטן תמיד עוזר.

רק בחלוף עשר דקות צאו מהמקום המוגן/המחסה או קומו מהקרקע, נקו את הבגדים וחיזרו לאוטו להמשך הדרך. חגרו אותם כנדרש במושב הבטיחות. בשום אופן אל תחשבו על לא לחגור אותם כדי שבאזעקה הבאה תוכלו לחלץ אותם מהר יותר! נישמו לרווחה והביעו את שמחתכם באוזני הילדים שהכול עבר בשלום וכולכם בריאים ושלמים. היפכו זאת להרפתקה שסופה טוב.

ומי ייתן שנחזור כולנו לשגרה אמיתית במהרה בימינו, אמן!

מאת חברת אביטל, שמאחלת לכולנו נסיעה בטוחה גם בימים טרופים אלו.

סגירת תפריט
Call Now Button
שלח לנו הודעה
שלח לנו הודעה בוואטסאפ
הי, כאן צוות אביטל השכרת רכב, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן