חוקי בטיחות להעמסת רכב מסחרי

העמסת מטען על רכב היא אתגר יומיומי עבור נהג רכב מסחרי; זהו אתגר עבור מי ששוכר רכב מסחרי לצורך העמסה והובלה חד-פעמית.

כולנו מכירים את התמונות מארצות רחוקות שבהן נראה רכב קטן שנדחסים בו אנשים רבים, הן בתוכו והן תלויים על דפנותיו, ועמם שלל חבילות ולעתים גם בעלי חיים. אלו תמונות אקזוטיות ומשעשעות, אך לא נראה אותן בכבישי ארצנו. במדינה מתוקנת כשלנו יש חוקים ברורים הנוגעים להעמסה על רכב מסחרי, חוקים שנועדו להבטיח את בטיחות הנהג, הנוסעים וכלי הרכב האחרים על הכביש.

הסיבה לחוקים ולכללים הנוגעים להעמסת מטען היא שרכב עמוס מגיב אחרת מרכב שאינו עמוס. לעומס השפעה על מתלי הרכב, על מרכז הכובד שלו, על המהירות והיציבות של הרכב ועל מהירות התגובה שלו במצבי בלימה או סיבוב ההגה.

ישנם חוקים לא מעטים הנוגעים להעמסת רכב, שיש להכירם ולנהוג לפיהם. עבירה על חוקים אלו כרוכה כמובן בקנס, או בהזמנה לדין וקבלת נקודות. אך התוצאה עלולה להיות חמורה הרבה יותר. במקרה הקל – עלול להיגרם נזק לרכב כתוצאה מהעמסת יתר. במקרה הרע יותר עלולים הנהג ו/או הנוסעים להימצא בסכנת חיים.

לכן, בין אם אתה נהג, המתפרנס מהובלת מטענים, ובין אם אתה עומד לבצע רק הובלה אחת, עליך להכיר חוקים אלה ולפעול על פיהם.

עומס מותר

בכל ספר רכב מופיעות הוראות הקובעות:

  • מה המשקל המקסימאלי שמותר להעמיס על הרכב, כולל משקל הנהג והנוסעים
  • מה המשקל המקסימאלי שמותר להעמיס על גג הרכב
  • מהו לחץ הצמיגים, הקדמיים והאחוריים, הנדרש לרכב במצב עמוס
  • מה הגובה המקסימאלי (מעל פני הקרקע) של מטען שמותר להעמיס על גג המכונית

לפני העמסת הרכב, חובה ללמוד מה הן הוראות היצרן של הרכב הספציפי, שאותו אתם עומדים להעמיס. יש למלא הוראות אלו בקפדנות, משום שמדובר בדיני נפשות!

מטען ללא חופש

כאשר מעמיסים מטען ברכב מסחרי, יש לדאוג שלא יהיה לו חופש תנועה בחלל הרכב. חפצים חופשיים יהפכו למסוכנים בעת בלימה, אם יהיה להם מסלול מעוף פנוי וישיר אל ראש הנהג או הנוסעים. מסיבה זו יש לעגן ולקשור כל מה שניתן לקשירה. חפצים קטנים יש לארוז בתוך ארגזים/מיכלים סגורים. חפצים על מדפים חייבים להיות מעוגנים למדף. אם אתם שוכרים רכב מסחרי לתקופה ארוכה ומייעדים אותו להובלת מטענים, בררו אפשרויות לזיווד פנימי של הרכב בצורה שתוסיף לחלל הפנימי מקומות אחסון מאובטחים. חברת אביטל השכרת רכב בישראל מציעה לעשות זאת בתיאום בין הלקוח לחברה.

מיקום נכון של המטען

כשאתם מתכננים איך להעמיס סחורה בתוך חלל הרכב המסחרי, זכרו שחפצים כבדים יש למקם על רצפת הרכב, אם אפשר דחוסים זה לזה ותחומים על ידי גב המושב או על ידי קירות התא הפנימי. אין לערום ערימה אחת גבוהה של חפצים כבדים, אם דבר אינו חוסם אותה מליפול במקרה בלימה. עדיף לערום בכמה ערימות נמוכות יותר. אם מושב הנהג והנוסע הקדמי הם בחלל אחד עם תא המטען, אין לערום סחורה מעבר לקו הגובה של המושבים. כלל זה מבטיח שלא יעופו חפצים מהחלק האחורי לקדמי בזמן בלימה, וכן ששדה הראייה של הנהג יישאר פנוי.

הובלת מטען עם נוסעים

אם מובילים גם נוסעים וגם מטען, אסור שצרכי הובלת המטען יפגעו בבטיחותם של הנוסעים. אין למנוע גישה לחגורות הבטיחות של כל אחד מהנוסעים, בטענה שחסר מקום למטען. יש לדאוג שהרכב יהיה גדול מספיק להכיל את כל המטען הדרוש, או לחילופין – שכמות המטען תוגבל על ידי המרחב הפנוי להובלה בטוחה בחלל הרכב הספציפי.

הובלה על גג הרכב

לעתים יש צורך להוביל מטען גם על גג הרכב המסחרי. לשם כך חובה על-פי חוק להצטייד בגגון, שיאפשר עגינה בטוחה של הציוד וימנע נזק לפח של הגג. המטען המחובר לגג הרכב צריך להיות קשור ומאובטח בצורה המירבית. אסור בשום אופן שתהיה לו יכולת תנועה או גלישה בעת סיבוב או בבלימה חזקה. יש לוודא שמשקלו של המטען שמובילים על הגג, אינו עובר את המשקל המותר על פי הוראות יצרן הרכב. ככלל עדיף להוביל על גג הרכב משאות קלים, ואת הכבדים, אם הם בגודל המתאים, להוביל בתוך חלל הרכב.

מטען חורג

אסור שמטען המובל על גג הרכב יחרוג מהחלק הקדמי או החלק האחורי של הרכב ביותר ממטר אחד. על מטען שכזה צריך לתלות גם משולש אזהרה. אסור שהמטען שעל הגג יחסום את שדה הראייה הקדמי או האחורי של הנהג. כמו כן אסור שהמטען יחרוג מרוחבו הכולל של הרכב. חריגות מחוקים אלו אפשריות רק עם מתן היתר מיוחד מהמשטרה.

גובה המטען על הגג

כאשר המשקל הכולל של הרכב הוא בין 1500-3500 ק”ג, המטען המועמס על גג הרכב יכול להגיע עד לגובה של 3 מ’ מעל פני הקרקע. אם משקל הרכב הוא בין 3500-8000 ק”ג, הגובה האמור הוא עד 3.50 מ’. ואלו על רכב במשקל של מעל 8000 ק”ג מותר להעמיס עד לגובה של 4 מ’ מעל פני הקרקע. על הנהג לדעת מהו הגובה המדויק של הרכב יחד עם המטען שעליו. חובה עליו לבדוק אם אין במסלול נסיעתו מנהרה או גשר ולהכיר את מגבלות הגובה המצוינות בפתחי מנהרות בהן עובר הכביש או על גבי גשרים שעוברים מעל הכביש.

לחץ אוויר

חובה לוודא שלחץ האוויר בכל ארבעת הצמיגים הוא תקין ותואם את הגדרות היצרן עבור רכב עמוס. צמיג שאינו מנופח כנדרש בזמן שהרכב עמוס יכול להוות מפגע בטיחותי חמור.

נהיגה מותאמת

נהיגה ברכב כשהוא עמוס לעייפה דורשת מהנהג התאמה לתנאים. יש להקפיד על מהירות שאינה גבוהה, להאט בהדרגה לפני סיבובים ולבצע אותם במתינות. יש לתכנן בלימה עם מרחק בלימה גדול יותר ולהימנע ככל האפשר מבלימות פתאומיות חזקות.

רכבים מסחריים מודרניים הם רכבים בטיחותיים, הבנויים לספק ביטחון והגנה לנהג ולנוסעים במצבים שונים על הכביש. אם תפעלו בהתאם לדרישות של חוקי ההעמסה של רכב מסחרי ותנהגו ברכב בזהירות המתבקשת, מובטח שתזכו לחוויית נהיגה מוצלחת גם ברכב עמוס. שתהיה לכם נסיעה טובה ובטוחה!

הערה: רשאים לנהוג ברכב מסחרי גדול (רכב במשקל 3.5 טון ומעלה): בעלי רישיון ג׳ וכן בעלי רישיון ב׳ שהוצא לפני 2007.

אנחנו מזמינים אותכם לקרוא כתבות נוספות על נהיגה בטוה ברכב מסחרי:

כללים לנהיגה בטוחה ברכב מסחרי

הבדלים בנהיגה בין רכב פרטי לרכב מסחרי

סגירת תפריט
Call Now Button
שלח לנו הודעה
שלח לנו הודעה בוואטסאפ
הי, כאן צוות אביטל השכרת רכב, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן